
inistracyjnym, gdzie zagrożeń jest znacznie mniej niż na halach produkcyjnych z wyspecjalizowanym ciężkim sprzętem, z pracą na wysokościach czy z wykorzystaniem substancji szkodliwych, utrzymywanie służby BHP wydaje się nie być zasadnym. Szkolenia BHP, wstępne instruktaże pracowników związane z ryzykiem zawodowym, profilaktyką ppoż to standardowe treści szkoleniowe, które z powodzeniem realizować może osoba z zewnątrz zaznajomiona wcześniej ogólnie z profilem firmy. Pierwsza pomoc przedmedyczna często realizowana jest przez ratowników medycznych, których można zaangażować w szkolenia pracowników. Takie rozwiązanie pomaga optymalizować koszty zatrudnienia. W przypadku dużych organizacji znajomość procesów, potencjalnych zagrożeń, a także samych pracowników wpływa na skuteczność służby BHP. Stały monitoring, możliwy dzięki częstej obecności wśród zatrudnionych, maszyn i urządzeń pozwala na bieżąco eliminować czynniki, które mogą stać się przyczyną wypadków przy pracy.
Każdy pracownik powinien przejść przez tzw
Co przydaje się w pracy? Zapewne umiejętności interpersonalne, zapał, energia i kwalifikacje. Co jednak oprócz tego może wpłynąć na komfort w miejscu pracy? Poczucie bezpieczeństwa - a to zapewnia odpowiednie przygotowanie.
Każdy pracownik powinien przejść przez tzw. szkolenia BHP. Jest to obowiązkowa czynność - zarówno przed podjęciem się pracy na danym stanowisku (wstępne), jak i w trakcie zatrudnienia (okresowe). Niezależnie od wykonywanej profesji, takie szkolenia powinny być przeprowadzone- bez wyjątku. Zazwyczaj towarzyszy im także kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ), który polega m.in. na nauce gaszenia pożaru oraz odpowiedniego zachowania podczas ewakuacji. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ratowania zdrowia i życia, podstawą jest pierwsza pomoc i zaznajomienie się z czynnościami wykonywanymi podczas jej przeprowadzania.
Nie trzeba być medykiem lub innym specjalistą, by móc pomóc sobie i towarzyszom w trudnych chwilach. Zagrożenia są wszędzie- warto je oswoić.
Nie bójmy się zadawać dodatkowych pytań
Zgodnie z prawem, każda osoba nowo zatrudniona na umowę o pracę ma obowiązek odbycia szkolenia BHP. Niestety większość z nas postrzega je jako czystą formalność do odbębnienia. Warto jednak podejść do tematu jak najbardziej poważnie. Chodzi przecież o ludzkie życie i zdrowie.
Dobry behapowiec opowie w sposób ciekawy o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, w tym o przepisach ppoż. Słuchajmy go uważnie. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie przyszłość. Może dzięki temu, co zapamiętamy, uda nam się kiedyś zapobiec jakiejś tragedii lub w porę wyeliminować określone zagrożenie. Nie bójmy się zadawać dodatkowych pytań ekspertowi BHP.
Szczególnie w przypadku tak ważnego zagadnienia, jak pierwsza pomoc. Wypada dobrze się orientować w tym temacie. Przykra sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu może przydarzyć się każdemu. Nie tylko w miejscu pracy, ale dosłownie wszędzie. Jeżeli będziemy dobrze wiedzieli, w jaki sposób ratować drugiego człowieka, nie zawahamy się natychmiast zareagować.
Osoba która jej udziela musi być
BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy to zasady, których należy przestrzegać i którymi powinnyśmy się kierować by miejsce pracy było bezpieczne dla nas i dla innych współpracowników. Przepisy dotyczące BHP ściśle określają normy jakie powinien spełnić pracodawca, aby pracownicy byli bezpieczni, ale też bardziej produktywni. Określają także jak postępować ma pracownik, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy są obowiązkowe. Ochrona przeciwpożarowa, czyli ppoż określa w jaki sposób postępować w razie pożaru lub klęski żywiołowej. Budynek, w który pracują ludzie powinien być dokładnie oznakowany. Każdy pracownik przebywający w budynku powinien wiedzieć gdzie znajduje się gaśnica, wąż gaśniczy, hydrant, toporek p.pożarowy i oczywiście znać drogi ewakuacyjne. Pracodawca dbając o bezpieczeństwo w zakładzie pracy musi wyznaczyć i przeszkolić jedną lub więcej osób w zakresie pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania ludzkiego życia. Osoba, która jej udziela musi być dobrze wyszkolona by mieć pewność tego co robi i robić to skutecznie.